foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


W 1930 roku doktor Włodzimierz Schneider wzniósł budynek o nazwie „Palace” zaprojektowany przez architekta Prota Komornickiega. W 1939 roku po wybuchu II Wojny Światowej budynek został przejęty przez Niemców i przekształcony w biuro Gestapo Grenzpolizei, czyli działający na terenie Podhala Komisariat Policji Granicznej w Zakopanem. Niemcy urządzili w nim gabinety przesłuchań, biura, mieszkania, a w piwnicach zlokalizowano cele więzienne.

Tu przetrzymywano, torturowano i mordowano setki osób z Zakopanego oraz Podhala, polskich działaczy ruchu oporu, sportowców, inteligencje. duchownych, a także cudzoziemców. Wśród więźniów „Palace" byli m.in. Bronisław Czech, bł, Piotr Dankowski, kpt. Ernest Durkalec, Franciszek Gajowniczek, Izydor Gąsienica-Tuszczek, Helena Marusarzówna, Stanisław Marusarz. Ze względu na okrutne tortury stosowane w czasie przesłuchania więźniów miejsce to zostało nazwane „Katownią Podhala". W 1945 roku po przejęciu władzy przez komunistów budynek „Palace" upaństwowiono. Przez jakiś czas mieściła się w nim placówka NKWD (Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR).

Adrianna Smółka

Komentarze obsługiwane przez CComment

Żydzi są najinteligentniejszym narodem na świecie, więc jeśli jest dla nich korzystne zmienić nazwisko, czynią to. To jest wszystko na ten temat. Oni mieszają się z waszym społeczeństwem, które jest zupełnie skorumpowane, więc gdy to jest korzystne dla Żydów głupi goj nie zdaje sobie sprawy z tego, że ci Żydzi, którzy mają nie-żydowskie nazwiska są Żydami.
Harold Wallace Rosenthal administracyjny asystent senatora Jacob`a Javitz`a - 1967Roman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej