foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Konrad Prószyński pseudonimu ,,Kazimierz Promyk”, „Pisarz Gazety Świątecznej”, to pisarz, wydawca, a także działacz oświatowy i narodowy z przełomu XIX i XX wieku. Urodził się w Mińsku 19 lutego 1851 roku w ubogiej szlacheckiej rodzinie. Jako młody człowiek został wraz z rodzicami i rodzeństwem zesłany do Tomska na Syberii, w wyniku oskarżenia ojca Konrada o działalność patriotyczną polegającą np. na umieszczaniu symboli Polski i Litwy na wykonywanych przez niego fotografiach rodzinnych. Na zesłaniu poznał Stanisława Witkiewicza z którym uciekł z Syberii w wieku 17 lat i powrócił do kraju oraz po kilkuletnich staraniach w 1873 roku, uzyskał zwolnienie z zsyłki dla rodzeństwa i rodziców.

W 1875 roku założył tajne stowarzyszenie o nazwie ,,Towarzystwo Oświaty Narodowej” w skrócie TON, które miało na celu szerzeniu oświaty wśród narodu; jest autorem m.in. pierwszego nowoczesnego elementarza wydanego w 1875 roku oraz wydanej w 1879 roku ,,Obrazkowej nauki czytania i pisania”. Od 1881 wydawał chłopski tygodnik ,,Gazeta Świąteczna”. Był zwolennikiem narodowego solidaryzmu oraz pracy organicznej, czyli pracy u podstaw. W 1878 roku założył w Warszawie Księgarnię Krajową, zajmującą się rozgłosem literatury popularnonaukowej i popularnej. Był członkiem Ligi Narodowej, której założycielem był Roman Dmowski. Dwukrotnie żonaty. Po pierwszej żonie Cecylii z domu Puciata owdowiał w 1884 roku, a jego drugą żoną była Wanda z Korzonów. Miał łącznie jedenaścioro dzieci. Zmarł 8 lipca 1908 roku w Warszawie. Pochowany na Powązkach w Warszawie.

Szymon Waszak

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Żydzi są bardzo samolubni. Nie obchodzi ich ilu Estończyków, Łotyszy, Polaków, Jugosłowian czy Greków zostało zamordowanych lub wysiedlonych, liczą się tylko Żydzi których należy szczególnie traktować. Dajcie im fizyczną, finansową lub polityczną siłę a natychmiast zapominają jak ich traktowano i postępują w podobny sposób wobec innych.
Harry Truman prezydent USARoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej