foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 9. maja 2023 r. Obóz Wielkiej Polski przesłał do warszawskiej Prokuratury Rejonowej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa publicznego znieważenia Narodu Polskiego przez autora, bądź autorów, prowadzących stronę na portalu społecznościowym 'Facebook' pod nazwą 'Armia Krajowa – nazistowscy kolaboranci, mordercy, zbrodniarze wojenni'.

Należy mieć na uwadze, iż znieważenie Narodu Polskiego, jako czyn karalny na podstawie art. 133 k.k. polega m.in. na podawaniu nieprawdziwej, hańbiącej informacji o faktach historycznych.

W naszym zawiadomieniu przytoczyliśmy fragment z Teki Komisji Prawniczej PAN, Oddziału w Lublinie, autorstwa prof. dra hab. Czesława Kłaka w Prawnokarnej ochronie dobrego imienia i godności Narodu polskiego i Rzeczypospolitej Polskiej:

"Poszczególne państwa mają bowiem różne doświadczenia historyczne, w różnym charakterze i stopniu doświadczyły (albo i w ogóle) totalitaryzmu (...). Państwo powinno mieć instrumenty reagowania na zachowania, które wbrew faktom, wbrew aktualnemu stanowi wiedzy historycznej, przypisują Narodowi Polskiemu lub Rzeczypospolitej Polskiej odpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie lub komunistyczne, czy też generalnie zbrodnie, w przeciwnym bowiem wypadku ochrona żywotnych interesów Państwa i Narodu w obszarze międzynarodowym, jak i krajowym, związanych z godnością i dobrym imieniem tych podmiotów, będzie iluzoryczna".

 

Dział Prawny

Obozu Wielkiej Polski

Komentarze obsługiwane przez CComment

Powstania nasze były zbrojnymi protestami przeciw uciskowi, nie zaś walką o odbudowanie państwa polskiego. Żadne z nich nie miało planu tego państwa, kierownicy ich nie zastanawiali się nawet poważnie nad tym, co by zrobili w razie powodzenia.
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej