foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 11. listopada 2023 r. w Hali Sportowej w Szczuczynie została zorganizowana przez Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, pod patronatem Burmistrza Szczuczyna, uroczystość Narodowego Święta Niepodległości. Na przygotowanej scenie publicznie została odśpiewana pieśń będąca hymnem ukraińskich Strzelców Siczowych.

 

Przypomnijmy - Organizacja ta w czasie walk listopadowych w 1918 r. o polskie miasto Lwów okryła się niesławą bestialsko mordując polskich cywilów oraz żołnierzy wziętych do niewoli. Dokonywała pacyfikacji wsi m.in. dnia 10. listopada 1918 r. wsi Sokolniki - żołnierze ukraińscy wraz z bandami chłopstwa ukraińskiego zamordowali 11 osób, między innymi księdza W. Czyżewskiego, naczelnika gminy J. Hubisza i nauczyciela M. Gerstmanna. W samym Lwowie mordowani przez Strzelców Siczowych jeńcy byli zmuszani do wykopywania sobie grobów, następnie okaleczani (wyłupione oczy, wycięte języki, przekłute piersi). Hymn ten był popularną pieśnią, który często towarzyszył bandom OUN-UPA, które w latach II Wojny Światowej dokonały ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wsch. Zostało to przedstawione w ukraińskim filmie wojennym Ołesia Janczuka pt.: "Żelazna Sotnia" (premiera 2004 r.) opisującym losy zbrodniarza wojennego i ludobójcy Mychajły Dudy 'Hromenko' odpowiedzialnego za zbrodnię w Borownicy 20 kwietnia 1945 r., gdzie zamordowano 60 osób, spalono budynki i grabiąc mienie.

 

Dnia 16. listopada 2023 r. stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski przesłało do Kuratorium Oświaty w Białymstoku zawiadomienie o tym incydencie, domagając się wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec dyrekcji placówki, która musiała zaakceptować plan obchodów, a więc przyzwolić aby hymnem zbrodniczej organizacji wojskowej sprofanować Święto Niepodległości, wypaczając młode umysły, zakłamując historię i pozwalać nieświadomej młodzieży oddawać cześć zbrodniczym formacjom podczas śpiewania ich hymnu.

Ponadto stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski przesłało zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Grajewie.

 

Sprawę opisał lokalny portal -> tutaj

 

Komentarz stowarzyszenia Obóz Wielkiej Polski:

Zdumiewa fakt tłumaczenia, iż pieśń ta nie była hymnem zbrodniczych organizacji mordujących cywili, a jedynie marszem patriotycznym z 1911 r. a więc nie powinna być łączona ze zbrodniami wiele lat później. Jeszcze bardziej dziwi wybiórczość – symbol swastyki, który ma źródła w średniowieczu a został „jedynie przywłaszczony przez III Rzeszę” jest na całym świecie uważany za symbol nazistowski. Jest nieprawdą twierdzenie, iż nie ma dowodów aby pieśń ta była swoistym hymnem w/w organizacji zbrodniczych – jak zaznaczyliśmy w zawiadomieniu do Kuratorium Oświaty w Białymstoku jak i zawiadomieniu do Prokuratury Rejonowej w Grajewie, ukraiński film wojenny pt.: Żelazna sotnia, przedstawia oddziały maszerujące z tą pieśnią na ustach.

Zbyt wielu tak bardzo nienawidzi Rosji, że są gotowi na każdą zniewagę ze strony Ukrainy, gdyż ta walczy ze wspólnym wrogiem. Co mimo to, nie przeszkadza im oddawać honorów i gloryfikować ludobójców. Trudno to określić łagodniej, niż najpospolitszy kundlizm.

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jesteśmy w walce nie tylko z naszymi Polakami, ale z całym narodem polskim.
kanclerz Bulow polityk pruskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej