foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Przedstawiciele Obozu Wielkiej Polski uczestniczyli w projekcji filmu dokumentalnego „Więzy krwi”, przedstawiającego wspomnienia rodzin żołnierzy NSZ z oddziału Bartka Flamego; podziemia antykomunistycznego oraz pomordowanych przez komunistów. W materiale wykorzystano unikalne zdjęcia z ekshumacji w 2013 r. Autor i reżyser filmu, p. Dariusz Walusiak, miał możliwość przeprowadzenia wywiadu z jednymi z ostatnich partyzantów NSZ z działu Bartka Flamego.

Po projekcji filmu, autor ujawnił fakty wstrzymania ekshumacji pomordowanych żołnierzy powstania antykomunistycznego na cmentarzu na warszawskim Służewcu z uwagi na protesty rodzin komunistów tam spoczywających – pochowanych nad szczątkami żołnierzy. Decyzję o wstrzymaniu ekshumacji i przejęciu szczątków już wydobytych podjął prokurator IPN – Andrzej Friszke.

Widać niewygodni żołnierze podziemia antykomunistycznego mają być wymazani z historii, tak bowiem decydują urzędnicy, którym wydaje się, że jedni zasługują by istnieć dla pokoleń, jak zdrajcy, a bohaterowie mają dalej spoczywać w dołach śmierci pod swoimi oprawcami – anonimowo i bez mogił. Hańba po wsze czasy takim pseudourzędnikom!

 

Przedstawiciele Obozu Wielkiej Polski uczestniczyli również w obchodach rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Przy pomniku zebrali się, poza Obozem Wielkiej Polski, przedstawiciele Odry Niemen, Towarzystwa Gimnastycznego 'Sokół', żołnierze WOT oraz uczniowie wrocławskich szkół. Odczytany został życiorys rotmistrza Witolda Pileckiego oraz jego wiersze.

Zebrani zapalili znicze w kształcie symbolu Polski Walczącej a żołnierze Wojska Polskiego pełnili wartę honorową.

Otwartym pozostaje pytanie – czy nasi bohaterowie będą dalej poszukiwani, spoczywając bezimiennie poza cmentarzem osobowickim, na terenie poligonu wojskowego oraz na warszawskim cmentarzu na Służewcu?

Przy obecnych władzach w RP wydaje się to już niemal niemożliwe.

Dariusz Stępiński

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ludzie chcą kierować losami Polski, a nie mogą się zdobyć dla niej na tyle poświęcenia, żeby się czegoś nauczyć, żeby jej położenie zrozumieć, żeby głębiej zastanowić się nad wartością tego, co jej starają się narzucić. I później mówi się: "Ależ oni jak najlepiej chcieli."
Roman DmowskiRoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej