foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


W dniu 1 marca w Lublinie jak i w całej Polsce, już po raz 9. odbywały się uroczystości związane z dniem pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto jest coroczną inicjatywą upamiętniającą polskich żołnierzy, którzy po II Wojnie Światowej nie złożyli broni i podjęli walkę z nowym okupantem. Wydarzeniu towarzyszyło hasło: "Wspólnie oddajemy hołd niezłomnym Bohaterom!" Organizatorem IX lubelskiego Marszu pamięci Żołnierzy Wyklętych był Społeczny Komitet Obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Udział w pochodzie wzięło wiele środowisk patriotycznych, społecznych i narodowych, w tym Obóz Wielkiej Polski, co dało w rezultacie kilka tysięcy uczestników. Marsz rozpoczął się po godzinie 17 i wyruszył z Placu Litewskiego. Uczestnicy przeszli deptakiem oraz przez Stare Miasto, kończąc pochód na Placu Zamkowym.

Pamiętajmy, że przez organizacje podziemne w okresie 1944-1956 przeszło około 200 tysięcy ludzi. Wielu z nich oddało za nas swój żywot w katowniach ubeckich, ginąć nie rzadko z rąk żydowskich katów ubranych w radzieckie mundury. My, jako uczestnicy tego święta, jesteśmy dłużnikami naszych braci i sióstr dla których bez względu na wszystko najważniejsza była Polska. Maszerujemy nie tylko po to by oddać Cześć i Chwałę Naszym Bohaterom, ale też ku przestrodze na przyszłość.

Paweł Tomiczek

Komentarze obsługiwane przez CComment

Jak wygramy wybory, to dopiero będziemy kręcić lody, Warszawa jest nasza.
Beata Sawicka Poseł PORoman Dmowski

Jeden z ojców odzyskanej niepodległości Polski. Założyciel Komitetu Narodowego Polski.

Czytaj więcej

Jędrzej Giertych

Ideolog Obozu Narodowego, dyplomata i dziennikarz. Bliski współpracownik R. Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych.

Czytaj więcej

Adam Doboszyński

Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Działacz Obozu Wielkiej Polski.

Czytaj więcej

Deklaracja Ideowa

OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mających za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujęcia w swe ręce spraw swoich.

Czytaj więcej