foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 20 sierpnia 2011r. dwóch działaczy OWP odwiedziło w Lesie w Zielonce pomnik ku czci pomordowanych Harcerzy i mieszkańców Zielonki. Zapalono symboliczny znicz pamięci oraz oddano Honory poległym.
     Pomnik poświęcony jest harcerzom i mieszkańcom Zielonki rozstrzelanym przez Hitlerowców w pierwszych dniach II wojny światowej. Był to jeden z pierwszych mordów dokonanych przez Hitlerowców na niewinnej ludności cywilnej w okupowanej Polsce. 11 listopada 1939 r. grupa harcerzy, do której należeli Stanisław Golarz, Józef Kulczycki, Zygmunt Nowicki i Józef Wyrzykowski, rozwiesiła plakaty z tekstem „Roty” w okolicy stacji kolejowej. Niemiec - zawiadowca stacji, poinformował o tym fakcie niemiecką żandarmerię. Bezwzględni Hitlerowcy tego samego dnia w odwecie za wzbudzanie patriotyzmu wśród mieszkańców Zielonki, wywieźli i w tych lasach rozstrzelali harcerzy oraz kilku innych przypadkowych mieszkańców miasta. Byli to: Zbigniew Dymek, Józef Kulczycki, Jan Rudzki, Kazimierz Stawierski, Józef Wyrzykowski, Aron Kaufman, Edward Seweryn i mężczyzna NN. Udało się zbiec pod ostrzałem Zbigniewowi Czaplińskiemu i Tadeuszowi Ciecierze. Po wojnie w miejscu tragedii postawiony został pomnik. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 19 lipca 1960 roku.

Cześć ich pamięci!

Komentarze obsługiwane przez CComment

Tradycja naszych powstań i polityki powstańczej nie sprzyjała dojrzewaniu politycznemu ludzi i ci, co na tej tradycji kształcili swe pojęcia, nie mogli rozumieć polityki jako czynności, która sobie stawia jasny, konkretny cel i wybiera do niego odpowiednie drogi.
Roman Dmowski