foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Moskwa, 8 grudnia, РИА Новости: polskie władze rozpoczęły postępowanie sądowe, przeciwko obywatelowi Polski, walczącemu po stronie milicji w Donbasie.
Jak donosi polska gazeta Rzeczpospolita, prokuratora w  Bielsko- Białej potwierdziła wszczęcie, na ich wniosek, przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW),  dochodzenia wobec Polaka, który nie będąc upoważnionym przez stosowne organy, walczy w Donbasie po stronie separatystów.

 

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, obywatele RP nie mogą służyć w armii obcego państwa. Artykuł 141 paragraf 1 Kodeksu Karnego przewiduje dla obywatela polskiego, który służy „w armii lub organizacji wojskowej obcego państwa, karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat”.

 

Prokurator Małgorzata Borkowska potwierdziła fakt, że do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zostały wysłane materiały dotyczące obywatela Polski, który działa w „obcej organizacji wojskowej na Ukrainie”.

 

Prawdopodobnie chodzi o działacza Obozu Wielkiej Polski, który napisał w internecie: „Nie będę siedzieć w domu przed komputerem, gdy Zachód atakuje bliski mi kraj”.

 

Według gazety(Rzeczpospolita- przyp tłum) w najbliższym czasie prokuratury w Katowicach i Szczecinie poinformują ABW, o dwóch innych Polakach którzy walczą w Donbasie przeciwko władzom Ukrainy.

 

Źródło: http://ria.ru/world/20141208/1037179999.html

 

Tłumaczenie: Mariusz Jakubowski

 

 

 

Komentarz samego zainteresowanego, Dawida Hudźca:

 

"Pani Rzecznik Małgorzata Borkowska była lekko zszokowana, że dzwonię, że ja to ja, a mało tego, że jestem dziennikarzem. Otóż Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej prowadzi dochodzenie w sprawie dobrowolnego uczestnictwa Polaka w strukturach Milicji Noworosji, nie wyjawi o kogo chodzi ponieważ toczy się śledztwo w tej sprawie, ale osoba ta musi zamieszkiwać/być zameldowaną w obszarze działania tejże prokuratury-Lemański odpada:D. Zapytałem panią rzecznik o to jak w zarzutach ma się sprawa do statusu Milicji, czy jest to ich zdaniem armia, czy organizacja. Pani prokurator odparła, że w trakcie śledztwa wyślą zapytanie do stosownych organów państwowych o status Milicji. Chyba się nie znam, ale czy przypadkiem nie powinno się najpierw ustalić tego czym pod względem prawnym jest Milicja, a później bawić w śledztwa?"

 


Na odpowiedź z prokuratury jak się okazuje Hudziec nie musiał długo czekać:

 

"Dziękuję za niezbędne dokumenty potwierdzające Pana współpracę z Agencją Informacyjną. To standardowa procedura w przypadku pierwszego kontaktu z nieznanym dotąd dziennikarzem. Potwierdzam, ze w dniu 17 listopada 2014r. Prokuratura Okręgowa w Bielsku- Białej wszczęła śledztwo w kierunku zaistnienia przestępstwa z art. 141 par. 1 kodeksu karnego tj. w sprawie przyjęcia na Ukrainie przez obywatela polskiego , bez zgody właściwego organu, obowiązków wojskowych w obcej organizacji wojskowej. Prokuratura powierzyła wykonanie czynności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegaturze w Katowicach . Jednocześnie informuję, ze tut. Prokuratura , do czasu zakończenia śledztwa, nie będzie informowała o jego przebiegu tj. o planowanych i zrealizowanych czynnościach procesowych ani ich wyniku. Rzecznik prasowy: prokurator Małgorzata Borkowska"

Komentarze obsługiwane przez CComment

Są ludzie, którzy w polityce uznają tylko żniwo - nawożenie, orka i siew są niepotrzebne. Są tacy, którzy podczas pierwszych robót w polu już pytają o plon, a gdy nie widzą, zniechęcają się i odchodzą.
Polska bez żadnej wątpliwości ma o wiele więcej takich ludzi niż inne kraje. Wynika to niezawodnie stąd, żeśmy przez długi czas żyli bez polityki we właściwym tego słowa znaczeniu. To, co się nazywało polityką, to nie były ruchy celowe, jeno odruchy.
Roman Dmowski