foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


Dnia 13 kwietnia 2015r. pod konsulatem generalnym Ukrainy przy ul. 3 Maja w Lublinie odbyła sięakcja protestacyjna przeciw nominacji na konsula niedawnego działacza neofaszystowskiej partii Swoboda – Wasyla Pawluka.

 

Organizatorem protestu byłpan Konrad Rękas, związany z powstałą niedawno partią Zmiana. Obóz Wielkiej Polski uczestniczył w proteście w poczuciu swoistego obowiązku, jako środowisko, które aktywnie potępia odradzanie siębanderowskiego nazizmu na Ukrainie oraz lansowanie na siłę sojuszu Polski z banderowską Ukrainą.

 

Ukraińska Powstańcza Armia, zbrojne ramię ukraińskich nazistów podczas II wojnyświatowej, ma na sumieniu (o ile w ogóle można tu mówić o sumieniu) krew ponad 200 000 wymordowanych na Kresach Polaków. Wasyl Pawluk podczas swojej kariery politycznej wielokrotnie dawał wyraz temu, iż podziwia i gloryfikuje Stepana Banderę (Szuchewycz i Bandera są w moich sercach – to słowa Pawluka).

 

W proteście uczestniczyli działacze Zmiany oraz Falangi (ci drudzy zjawili się z okazałym banerem X Portalu), a także przedstawiciele tzw. Środowisk kresowych. Łączną liczbę uczestników można oszacować na ok 50-70 osób. Media podają że w proteście uczestniczyło 30 osób, to raczej sztuczne zaniżanie frekwencji. Niepoważne są niektóre komentarze w lokalnych mediach, które relacjonowały przebiego protestu. Wypominanie ludziom, że należeli tu czy tam, jest ni mniej ni więcej śmieszne i ma na celu jawnie dyskredytację zarówno uczestników jak i samego protestu. Mnie jest wysoce obojętne gdzie kto należał lub należy, nikomu w papiery nie zamierzam zaglądać.Protest miał na celu potępienie otwartego zakpienia z miasta przez stronę ukraińską a także całkowitą bezczynnośc władz zarówno samorządowych jak i centralnych w Warszawie. I tylko dlatego OWP uczestniczył w tej akcji protestacyjnej. TVP Lublin w głównym wydaniu serwisu informacyjnego informowała, iż OWP jest współorganizatorem protestu. To nieprawda, Obóz Wielkiej Polski uczestniczył w nim wyłącznie gościnnie, jako strona zainteresowana.

 

Organizatorowi dziękuję za możliwość uczestnictwa z ramienia oraz wraz z delegacją OWP. Każdy, kto ma na celu dobro miasta powinien był się zjawić w tym dniu na proteście, niezależnie od tego, jak ma przekonania polityczne. Czasami poglądy warto zostawić w szufladzie, gdy trzeba bić się o wspólny cel.

 

Daniel Sycha

Komentarze obsługiwane przez CComment

Ta nasza walka przeciw obcym wpływom nie pochodziła z jakiegoś płytkiego szowinizmu, czy z pierwotnej ksenofobii. Myśmy nie przeceniali wartości swego narodu, przeciwnie, walczyliśmy z wszelkimi w tym kierunku zachciankami; chętnieśmy się uczyli od obcych i wieleśmy się nauczyli. Aleśmy mieli to głębokie przekonanie, że zmagać się z trudnymi, nie spotykanymi nigdzie zagadnieniami naszego bytu i naszej narodowej sprawy mogą tylko samoistne mózgi polskie, nie bojące się myśleć na własny rachunek, że uczciwie służyć sprawie polskiej mogą tylko niezależne polskie sumienia, nie ujarzmione przez obcych na żadnej drodze.
Roman Dmowski