foto1
foto1
foto1
foto1
foto1


(1901-1982) polityk, publicysta, prezes Stronnictwa Narodowego, działacz emigracyjny, poseł na Sejm III kadencji w II RP. Był jednym z głównych liderów pokolenia „młodych” narodowców, związanych z założonym w 1926 Obozem Wielkiej Polski (OWP). Należał do władz OWP: Wydziału Wykonawczego, a od 1927 wiceprzewodniczącym autonomicznego Wydziału Wykonawczego Ruchu Młodych OWP. Po rozwiązaniu OWP przez władze sanacyjne w 1933, opowiedział się za włączeniem młodzieży OWP w szeregi Stronnictwa Narodowego.

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

(1884-1942), w latach 1923–1928 wojewoda poznański. 26 lipca 1942 został aresztowany przez Niemców z powodu odmowy podpisania manifestu do narodu polskiego w sprawie antyradzieckiej akcji u boku Niemiec. Zginął w 1942 r. w Berlinie, według informacji współwięźniów rzucony ma pożarcie lwom w zoo (Biuletyn Stronnictwa Narodowego, 1990r.).

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Major Zygmunt Broniewski ps. „Bogucki” (1890-1949) od 20 października 1944 r. komendant Główny NSZ, dotychczasowy komendant Okręgu Lubelskiego. W dniu 11 listopada 1944 r. został mianowany generałem brygady NSZ.

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Urodził się 11 października 1904r. w biednej chłopskiej rodzinie we wsi Wołoszyny w powiecie niżańskim. Sprawami narodowymi zainteresował się prawdopodobnie dzięki gimnazjalnemu katechecie. Po zdaniu matury w gimnazjum w Nisku rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na swoje utrzymanie zarabiał udzielając korepetycji dla bogatej młodzieży.

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Antoni Dargas (1915-1991) polityk, rzecznik samorządowego Pomorza, redaktor i publicysta, prezes Związku Pomorskiego w Wielkiej Brytanii. Ostatni przedwojenny prezes Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska w Poznaniu. W 1939 emigrował, przebywał we Francji i Wielkiej Brytanii. Był działaczem emigracyjnym Stronnictwa Narodowego. Od 1968 prezes Stronnictwa Narodowego na emigracji. Od 1957r. był współredaktorem kwartalnika „Poland and Germany” (wspólnie z Józefem Kiesielewskim). W latach 1958-1991 był redaktorem „Myśli Polskiej”.
Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Urodził się w Warszawie, dnia 9 sierpnia 1864 roku. Po uzyskaniu matury w III - cim gimnazjum, wstąpił na wydział fizyczno - matematyczny Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1891 roku ze stopniem „kandydata nauk przyrodniczych”. Już na ławie szkolnej, a później uniwersyteckiej, bierze żywy udział w organizacjach konspiracyjnych, wysuwając się niebawem na czoło jako przywódca ruchu narodowego wśród młodzieży akademickiej.

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Polityk, pisarz i intelektualista, związany z obozem narodowym. Urodził się 11 stycznia 1904 r. w Krakowie w rodzinie ziemiańskiej Adama i Natalii D. Ojciec był adwokatem i członkiem austriackiej Rady Państwa (1900 1907). W czasie wojny polsko bolszewickiej 1920 r. D. zgłosił się jako ochotnik do 6 pułku artylerii ciężkiej w Krakowie, w którym służył cztery miesiące. Po zdaniu matury w tym samym roku podjął studia na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale prawa, jednak szybko z tego zrezygnował, przenosząc się do Wyższej Szkoły Technicznej w Gdańsku.

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Urodzony 8 I 1904 w Majkowie, pow. Piotrków Trybunalski, w rodzinie z patriotycznymi i katolickimi tradycjami, syn Józefa. Po ukończeniu studiów filologicznych na UW w 1928 pracował jako nauczyciel języka polskiego w szkołach średnich w Ostrowi Mazowieckiej, Milanówku, następnie w Warszawie. W czasie okupacji niemieckiej w konspiracji jako działacz SN.

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Urodził się w 1913 r. w Jarosławiu. Studia humanistyczne i filozoficzne ukończył na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. Po ukończeniu studiów pracował w Dziale Programowo-Literackim Polskiego Radia we Lwowie. W 1931 r. wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej, a w 1934 r. został członkiem Stronnictwa Narodowego.

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Geiger – poligraf w drukarni „Walki”, zginął 4 grudnia 1940 r. w czasie napadu gestapo na drukarnię „Walki” (Biuletyn Stronnictwa Narodowego, 1990r.).

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Urodził się w Sosnowcu w 1903 r. W młodości harcerz, następnie działacz i ideolog Ruchu Narodowego, dyplomata, dziennikarz, bliski współpracownik Romana Dmowskiego, autor wielu książek i rozpraw historycznych. W 1920 r. jako ochotnik wstąpił w szeregi polskiej armii i brał udział w Bitwie Warszawskiej, w której został ranny.

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Wybitny działacz polityczny Stronnictwa Narodowego, organizator i współpracownik drukarni podziemnej pisma „Walka“. W listopadzie 1941 roku zostaje aresztowany przez gestapo. Osadzony na Pawiaku po bardzo ciężkich torturach Edmund Gliński został stracony w Magdalence w maju 1942 roku (Biuletyn Stronnictwa Narodowego, 1990r.).

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Syn Antoniego i Weroniki z domu Piątkiewicz, brat Edmunda, po zdaniu egzaminu dojrzałości w Gimnazjum im. R. Traugutta w 1928 roku podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył w 1933 roku. Następnie rozpoczął aplikacją adwokacką u adwokata Stanisława Gawrońskiego w Częstochowie (rozstrzelanego później w ramach akcji AB).

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

(1862-1941) od 1890 czołowy działacz Narodowej Demokracji. Objął stanowisko redaktora naczelnego Gazety Narodowej. Brał udział w zakładaniu wielu instytucji wyższej użyteczności publicznej w Galicji. W latach 1902-1918 był posłem do austriackiej Rady Państwa, od 1904 – poseł w sejmie galicyjskim, od 1907 – prezes Koła Polskiego, od 1910 – prezydent połączonych izb poselskich – austriackiej i węgierskiej.

Czytaj więcej...

Napisz komentarz (0 Komentarzy)

Są ludzie, którzy w polityce uznają tylko żniwo - nawożenie, orka i siew są niepotrzebne. Są tacy, którzy podczas pierwszych robót w polu już pytają o plon, a gdy nie widzą, zniechęcają się i odchodzą.
Polska bez żadnej wątpliwości ma o wiele więcej takich ludzi niż inne kraje. Wynika to niezawodnie stąd, żeśmy przez długi czas żyli bez polityki we właściwym tego słowa znaczeniu. To, co się nazywało polityką, to nie były ruchy celowe, jeno odruchy.
Roman Dmowski